• slider
  Regeneracja DPF
 • slider
  Mechanika samochodowa
 • slider
  Geometria kół 3D
 • slider
  Klimatyzacja
 • slider
  Instalacje gazowe
 • slider
  Przeglądy okresowe
 • slider
  Diagnostyka i elektronika

Aktualności

Aktualności – nieautoryzowany serwis Ford Sławek w Katowicach

Zapraszamy do śledzenia aktualności w firmie Ford Sławek. Informujemy tutaj o nowych usługach wykonywanych przez nasz serwis Forda oraz promocjach, z których warto skorzystać. Nasz zespół serwisantów stale opracowuje nowe rozwiązania, których celem jest utrzymanie właściwej kondycji pojazdów klasycznych i współczesnych. Zachęcamy także wszystkich miłośników i użytkowników motoryzacji do subskrypcji naszego newslettera.

Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe?

tarcze hamulcowe

 

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych układów w każdym pojeździe, mający olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo osób poruszających się danym pojazdem oraz innych użytkowników drogi. Bardzo ważnym elementem wspomnianego układu są tarcze hamulcowe, które jak każdy podzespół ulegają zużyciu albo awarii, w związku z czym, co jakiś czas należy je bezwzględnie wymienić. Jednak, kiedy dokładnie i z jakich powodów tarcze hamulcowe trzeba wymienić na nowe? Zastanówmy się dziś nad tym tematem!

Czytaj więcej: Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe?

Dlaczego trzeba czyścić wtryskiwacze?

wtryskiwacz

Wtryskiwacze są podzespołem będącym elementem układu paliwowego, odpowiedzialnym za dostarczenie właściwej ilości paliwa, oraz jego odpowiednie rozpylenie po cylindrze. Ich działanie polega na otwieraniu i zamykaniu się w odpowiednim czasie, dzięki czemu dalej przekazywana jest odpowiednia ilość paliwa. Jest to szczególnie ważne w silnikach diesla, ze względu na wysokość ciśnienia, pod którym musi być dostarczany olej napędowy aby spalanie przebiegało prawidłowo. To właśnie w silnikach diesla najczęściej pojawiają się problemy z wtryskami, spowodowane wysokim ciśnieniem spadania i dużą czułością na znajdujące się w paliwie zanieczyszczenia.

Czytaj więcej: Dlaczego trzeba czyścić wtryskiwacze?

Przyczyny i objawy usterki uszczelki pod głowicą

silnik

Uszczelka pod głowicą znajduje się pomiędzy głowicą i blokiem silnika, więc jest narażona na działanie wysokich temperatur. Na skutek nieprawidłowego użytkowania pojazdu może dojść do usterki uszczelki pod głowicą, a jej wymiana jest kosztowna. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie są przyczyny usterki, aby ich uniknąć. Czym się objawia usterka uszczelki pod głowicą i z jakiego powodu powstaje?

Czytaj więcej: Przyczyny i objawy usterki uszczelki pod głowicą

Co jest przyczyną awarii pompy paliwa?

naprawa samochodu

Poprawne działanie pojazdu, a co za tym idzie nasze bezpieczeństwo zależy od tego, czy wszystkie elementy działają sprawnie i zgodnie z najwyższymi standardami. Niestety, niekiedy zdarza się, że mimo naszej dbałości o prawidłową eksploatację, może dojść do uszkodzenia jednego z najważniejszych elementów, jakim jest pompa paliwowa. Jakiego rodzaju awarie zdarzają się najczęściej? I jakie są ich przyczyny? Temat ten omawiamy w naszym artykule.  

Czytaj więcej: Co jest przyczyną awarii pompy paliwa?

Jak często wymieniać olej w samochodzie?

sprawdzanie poziomu oleju w samochodzie

Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za właściwe funkcjonowanie jednostki napędowej, zmniejszając tarcie między jej elementami i zapobiegając tym samym przegrzewaniu się silnika.

Czytaj więcej: Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Jaka jest różnica między badaniem technicznym a przeglądem okresowym

przegląd techniczny

Wiele osób myli badanie techniczne z przeglądem okresowym, być może dlatego, że w języku potocznym utrwaliło się pojęcie „przegląd techniczny”, które jest zlepkiem obu poprzednich. Wyjaśniamy zasadnicze różnice między dwoma pojęciami.

Czytaj więcej: Jaka jest różnica między badaniem technicznym a przeglądem okresowym

Czy instalacja LPG w Fordzie jest droga?

LPG w samochodzie

Litr autogazu kosztuje niemal o połowę mniej niż litr benzyny. To sprawia, że wielu kierowców, w tym właściciele samochodów marki Ford, rozważa montaż instalacji LPG. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim koszt późniejszej eksploatacji pojazdu, co przy obecnych cenach paliw będzie zdecydowanie oszczędniejsze w przypadku gazu. Trzeba jednak uwzględnić również ceny montażu instalacji gazowej. Czy tego rodzaju przedsięwzięcie jest drogie?

Czytaj więcej: Czy instalacja LPG w Fordzie jest droga?

Napełnianie klimatyzacji – jak się to robi?

klimatyzacja w samochodzie

Samochody zawierające klimatyzacje to w dzisiejszych czasach już standard. Według badań temperatura, przy której człowiek czuje się najkorzystniej, waha się w przedziale od 21 do 27° Celsjusza. Klimatyzacja pozwala na ustawienie pożądanej temperatury w kabinie samochodu, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Zwiększa to znacznie komfort jazdy podróżujących osób. Sprawne działanie klimatyzacji wymaga jednak regularnego serwisowania oraz napełniania klimatyzacji, tylko co to właściwie znaczy?

Czytaj więcej: Napełnianie klimatyzacji – jak się to robi?

Oleje silnikowe – jak wybrać klasę lepkości?

olej silnikowy

Rodzaj oleju oraz częstotliwość jego wymiany mają ogromny wpływ na żywotność silnika, dlatego też kierowcy powinni dysponować, chociaż podstawową wiedzą na ten temat. Niedostosowanie oleju może wpłynąć na różne problemy w zależności od tego, jak bardzo używany produkt różni się od zalecanego. Lepkość jest jednym z najważniejszych parametrów. Jeśli olej będzie zbyt rzadki, nie poradzi sobie z tarciem części ruchomych. Natomiast za duża gęstość spowoduje zwiększenie zapotrzebowania na paliwo.

Czytaj więcej: Oleje silnikowe – jak wybrać klasę lepkości?

Jak wygląda prawidłowe odgrzybianie klimatyzacji?

klimatyzacja w samochodzie

Zagrzybiona klimatyzacja samochodowa może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia zarówno kierowcy, jak i pasażerów samochodu. Klimatyzacja, której odpowiednio nie konserwujemy naraża nas na kontakt z niebezpiecznymi roztoczami, grzybami i kurzem. Zdaniem lekarzy przekłada się na różnego rodzaju infekcje skórne czy problemy z drogami oddechowymi. Szczególnie źle może wpływać na osoby cierpiące na astmę i alergików. Dlatego czyszczenie klimatyzacji to zadanie, które nie powinniśmy bagatelizować. Dowiedz się jak wygląda czyszczenie klimatyzacji samochodowej, aby pozbyć się z niej grzybów, bakterii i roztoczy?

Czytaj więcej: Jak wygląda prawidłowe odgrzybianie klimatyzacji?

Z czym wiąże się naprawa wału korbowego?

Naprawa wału korbowego

Każdy pojazd mechaniczny narażony jest na awarie. Te bywają mniejsze, jak na przykład uszkodzenie świecy zapłonowej, ale i poważniejsze, jak awarie silnika. Te bywają bardzo skomplikowane i potrafią unieruchomić samochód na dłuższy czas. Jedną z takich poważniejszych awarii silnika jest uszkodzenie wału korbowego. Z czego może wynikać taka awaria? Z czym wiąże się naprawa wału? I czym w ogóle wał korbowy jest? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Czytaj więcej: Z czym wiąże się naprawa wału korbowego?

Na czym polega regeneracja sprężarki klimatyzacji?     

Regeneracja sprężarki klimatyzacji

Sprężarka (zwana również kompresorem) jest najbardziej kosztownym i bardzo ważnym elementem klimatyzacji samochodu. Niestety, w toku użytkowania jest narażona na uszkodzenia i pewnego dnia może odmówić nam posłuszeństwa. Bez sprawnej klimatyzacji ciężko wyobrazić sobie komfortowe podróżowanie samochodem, szczególnie w dni, w których doskwierają nam upały.

Czytaj więcej: Na czym polega regeneracja sprężarki klimatyzacji?     

Jak wybrać olej silnikowy do Forda?

mężczyzna wlewa olej do silnika

Olej silnikowy ma istotne znacznie dla pracy silnika naszego samochodu. Jego główną funkcją jest zmniejszanie tarcia (czyli bezpośredniego fizycznego kontaktu) między poszczególnymi ruchomymi, metalowymi częściami silnika. Ponadto chroni on nasz silnik przed korozją (stopniowe niszczenie w wyniku różnego rodzaju procesów chemicznych, biologicznych i fizycznych np. rdzewienie) czy wpływa na odpowiednie chłodzenie. Wybór oleju silnikowego do najpopularniejszych modeli Forda to dylemat, przed którym często stają osoby, które od niedawna używają samochodów tej marki. Na co zwrócić uwagę wybierając olej silnikowy do Forda?

Czytaj więcej: Jak wybrać olej silnikowy do Forda?

Jak przygotować auto do przeglądu okresowego?

mechanik w serwisie samochodowym

Przed okresowym przeglądem technicznym stanu pojazdu powinniśmy go do niego odpowiednio przygotować. Jest to szczególnie ważne w przypadku starszych pojazdów, co do których stanu technicznego, nie mamy pewności. O co warto szczególnie zadbać przed przeglądem okresowym?

Czytaj więcej: Jak przygotować auto do przeglądu okresowego?

Co trzeba wiedzieć o regeneracji filtra DPF/FAP?

regeneracja filtra DPF

W celu ograniczenia emisji spalin do atmosfery, a tym samy ochrony ludzkiego zdrowia oraz życia, zgodnie z normą czystości spalin EURO 4 od roku 2006 nowe samochody muszą być wyposażone w filtry cząsteczek stałych DPF/FAP. Obecnie istnieje kilka metod regeneracji filtra DPF/FAP w aucie. Profesjonalne czyszczenie, w zależności od zastosowanej metody, może przywrócić jego funkcjonalność nawet do 99 %. Warto poznać szczegóły. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej: Co trzeba wiedzieć o regeneracji filtra DPF/FAP?

Jak wymieniać olej w skrzyniach PowerShift?

wymiana oleju

Na ogół procedury serwisowe nie określają jednoznacznie okresu wymiany oleju. Jednak praktyczne obserwacje potwierdzają, że już po przejechaniu 60 000 kilometrów bez wymiany mogą nastąpić uszkodzenia skrzyni biegów, które objawiają się poprzez szarpanie, opóźnioną zmianę lub brak zmiany przełożeń, a także ślizganie. Wymiana oleju to konieczna czynność, którą najlepiej zlecić specjalistom.

Czytaj więcej: Jak wymieniać olej w skrzyniach PowerShift?

Kiedy i jak czyści się system dolotowy?

linka gazu

System dolotowy wymaga co pewien czas czyszczenia przez wzgląd na środowisko naturalne oraz własne bezpieczeństwo. Nagar, czyli osad z niedopalonych cząsteczek paliwa i oleju w układzie dolotowym w silnikach wysokoprężnych jest bardzo poważnym problemem. Dlatego regularne przeglądy samochodu oraz usuwanie z wnętrza wlotu sadzy i oleistego brudu to niezbędna procedura.

Czytaj więcej: Kiedy i jak czyści się system dolotowy?

Kiedy należy dokonać wymiany paska rozrządu w samochodzie?

pasek rozrządu

Zachowanie auta w dobrym stanie technicznym wymaga jego odpowiedniego serwisowania i regularnej wymiany płynów eksploatacyjnych, zużywających się części, a także tych elementów, które mają określoną przez producenta wytrzymałość. Wszystkie zaniedbania prowadzą do pogarszania się stanu auta, istnieją jednak również takie podzespoły, których uszkodzenie oznacza poważne uszkodzenie wielu mechanizmów, które z nimi współpracują. Wśród części, które powinno się zastępować, zanim ich stopień zużycia spowoduje zagrożenie awarią, jedną z najistotniejszych jest napęd rozrządu. Wymiana paska rozrządu daje możliwość uniknięcia poważnych i kosztownych napraw. Zobaczmy, jaką funkcję pełni rozrząd oraz dlaczego wymiana paska jest tak ważna.

Czytaj więcej: Kiedy należy dokonać wymiany paska rozrządu w samochodzie?

Dlaczego warto prowadzić książeczkę serwisową pojazdu?

auto 8

Każdego właściciela pojazdu, który trafia do naszego nieautoryzowanego serwisu Ford w Katowicach zachęcamy do tego, aby prowadzić książeczkę serwisową pojazdu. W naszym serwisie każdy ma możliwość otrzymania takiej książeczki, w której znajdują się wszelkie adnotacje związane z eksploatacją pojazdu, wykonanymi czynnościami serwisowymi i naprawczymi itd. W tym artykule przedstawimy najważniejsze powody, dla których warto zabiegać o posiadanie książeczki serwisowej.

Czytaj więcej: Dlaczego warto prowadzić książeczkę serwisową pojazdu?

Plusy z korzystania z nieautoryzowanych serwisów Ford

mężczyzna trzymający klucz

Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się nad czym, czy warto korzystać z nieautoryzowanych serwisów samochodowych. Niezależne serwisy stanowią alternatywę dla ASO, które zwykle kojarzą się z dość wysokimi kosztami napraw. W tym artykule chcielibyśmy podzielić się kilkoma poradami na temat tego, na jakie aspekty zwracać uwagę, wybierając się do nieautoryzowanego serwisu i kiedy takie rozwiązanie może okazać się najkorzystniejsze.

Czytaj więcej: Plusy z korzystania z nieautoryzowanych serwisów Ford

Copyright 2021 | fordslawek.pl | Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej. Polityka prywatności