Urodziny i dzieciństwo

Henry Ford, założyciel Ford Motor Company, urodził się 30 lipca 1863 roku w Springwells Township w hrabstwie Wayne w stanie Michigan jako syn Mary (Litogot) i Williama Fordów. Był najstarszym z sześciorga dzieci w rodzinie czterech chłopców i dwóch dziewczynek. Jego ojciec pochodził z hrabstwa Cork w Irlandii, który przybył do Ameryki w 1847 roku i osiadł na farmie w hrabstwie Wayne.

Młody Henry Ford wcześnie zainteresował się mechaniką. W wieku 12 lat większość wolnego czasu spędzał w małym warsztacie mechanicznym, który sam wyposażył. Tam w wieku 15 lat skonstruował swój pierwszy silnik parowy. Później został praktykantem mechanika w Detroit w sklepach Jamesa F. Flower and Brothers oraz w zakładzie Detroit Dry Dock Company. Po ukończeniu praktyki w 1882 roku spędził rok na ustawianiu i naprawianiu silników parowych Westinghouse w południowym Michigan. W lipcu 1891 roku został zatrudniony jako inżynier w Edison Illuminating Company w Detroit. Został głównym inżynierem 6 listopada 1893 roku. Thomas Edison został wieloletnim mentorem i przyjacielem Henry'ego Forda.

Życie zawodowe

Kariera Henry'ego Forda jako konstruktora samochodów rozpoczęła się zimą 1893 roku, kiedy jego zainteresowanie silnikami spalinowymi doprowadziło go do skonstruowania małego, jednocylindrowego modelu benzynowego. Pierwszy silnik Forda ożył na drewnianym stole w kuchni domu Forda przy 58 Bagley Avenue w Detroit. Późniejsza wersja tego silnika napędzała jego pierwszy samochód, który był zasadniczo ramą wyposażoną w cztery koła rowerowe. Ten pierwszy samochód Forda, Quadricycle, został ukończony w czerwcu 1896 roku.

Obraz Henry'ego Forda na jego czterokołowcu

19 sierpnia 1899 roku zrezygnował z Edison Illuminating Company i wraz z innymi utworzył Detroit Automobile Company, która zbankrutowała około 18 miesięcy później. Tymczasem Henry Ford zaprojektował i zbudował kilka samochodów wyścigowych. 10 października 1901 roku w jednym z nich, zwanym Sweepstakes, pokonał Alexandra Wintona na torze w Grosse Pointe w stanie Michigan. Miesiąc później Henry Ford założył swoje drugie przedsięwzięcie motoryzacyjne Henry Ford Company. Jednak na początku 1902 roku opuścił to przedsiębiorstwo, które przekształciło się w Cadillac Motor Car Company. W innym ze swoich samochodów wyścigowych 12 stycznia 1904 roku "999" ustanowił rekord świata na milę, pokonując dystans w 39,4 sekundy na jeziorze St. Clair pokrytym lodem.

16 czerwca 1903 roku Henry i 12 innych osób zainwestowali 28 000 dolarów i stworzyli Ford Motor Company. Pierwszy samochód zbudowany przez firmę został sprzedany 15 lipca 1903 roku. Henry posiadał 25,5% udziałów w nowej organizacji. Został prezesem i właścicielem kontrolnym w 1906 r. W 1919 r. Henry, Clara i Edsel Ford nabyli udziały wszystkich akcjonariuszy mniejszościowych za 105 820 894 USD i stali się jedynymi właścicielami firmy. Edsel, który zastąpił swojego ojca na stanowisku prezydenta w 1919 r., zajmował to stanowisko aż do śmierci w 1943 r., kiedy Henry Ford powrócił na to stanowisko.

We wrześniu 1945 r., kiedy Henry Ford po raz drugi zrezygnował z funkcji prezydenta, zarekomendował wybór na to stanowisko swojego wnuka, Henry'ego Forda II. Zarząd zastosował się do jego zaleceń.

W 1946 roku Henry Ford został nagrodzony podczas Złotego Jubileuszu Motoryzacji za swój wkład w przemysł motoryzacyjny. W lipcu tego samego roku 50 000 ludzi kibicowało mu w Dearborn na gigantycznym przyjęciu z okazji 83. urodzin. W tym samym roku American Petroleum Institute przyznał mu swoją pierwszą doroczną nagrodę Złotego Medalu za wybitny wkład w dobro ludzkości. Rząd Stanów Zjednoczonych uhonorował go w 1965 roku, umieszczając jego podobiznę z Modelem T na znaczku pocztowym w ramach serii Prominent Americans. W 1999 roku magazyn Fortune nazwał Henry'ego Forda biznesmenem stulecia.

Obraz Henry'ego Forda z czterokołowcem i Modelem T

We współpracy z Samuelem Crowtherem napisał My Life and Work (1922), Today and Tomorrow (1926) i Moving Forward (1930), w których opisał rozwój Ford Motor Company i nakreślił jego teorie przemysłowe i społeczne. Opublikował także Edison, As I Know Him (1930), z tym samym współpracownikiem. Stopnie doktora inżynierii nadały mu University of Michigan i Michigan State College (obecnie Michigan State University), a tytuł doktora honoris causa prawa otrzymał na Colgate University.

Śmierć

Henry Ford zmarł w swojej rezydencji, Fair Lane Estate w Dearborn, o godzinie 23:40 w poniedziałek, 7 kwietnia 1947 roku, w następstwie krwotoku mózgowego. Miał 83 lata. Przy jego łóżku była Clara Ford i członkowie ich personelu domowego. W chwili jego śmierci powódź na rzece Rouge, która przepływa przez tereny Fair Lane, odcięła zasilanie elektryczne. Staromodne lampy naftowe i świece były jedynymi źródłami światła w domu, tworząc scenę podobną do jego narodzin w tym samym hrabstwie wiele lat wcześniej. Nabożeństwa pogrzebowe odbyły się w katedrze episkopalnej św. Pawła w Detroit w stanie Michigan, a Henry Ford został pochowany na rodzinnym cmentarzu przy kościele episkopalnym św. Marty w Detroit.

Pracujemy

pon.: 8:00 - 17:00
wto.: 8:00 - 17:00
śro.: 8:00 - 17:00
czw.: 8:00 - 17:00
pią.: 8:00 - 17:00