Obecnie samochody to już nie tylko maszyny typowo mechaniczne. Każde nowoczesne auto naszpikowane jest wręcz elektroniką, dzięki której poprawione są praktycznie wszystkie elementy i właściwości pojazdu. Jednak w momencie, w którym elektronika taka ulegnie awarii, nie przyda się większość znanych nam narzędzi używanych w warsztatach samochodowych. Problem rozwiąże za to specjalny komputer, który zdiagnozuje usterki pojazdu i w razie potrzeby je usunie. Właśnie dlatego dziś chcemy zająć się tematem tego, dlaczego diagnostyka komputerowa auta jest tak ważna!

Diagnostyka komputerowa, czyli historyczny krok w obsłudze pojazdów!

Chociaż elektronika w samochodach występowała już dość długo, to jednak możemy powiedzieć, że prawdziwy przełom w diagnostyce komputerowej nastąpił w roku 2000. To właśnie wtedy stworzono urządzenie VAG-COM, które stało się prawdziwą alternatywą dla oryginalnego i drogiego systemu diagnostycznego pojazdów ze stajni Volkswagena. Niedługo potem wprowadzono w Europie obowiązek montażu w każdym pojeździe gniazda diagnostycznego OBDII. W samochodach z silnikiem benzynowym pojawił się on od roku 2001, a pojazdy z silnikami diesla musiały mieć go od 2003 roku. Takie wymaganie zrewolucjonizowało diagnostykę komputerową. Stała się ona szybsza, bardziej precyzyjna, dużo skuteczniejsza i przede wszystkim dostępna dla wszystkich. Dlaczego możemy tak powiedzieć?

Diagnostyka komputerowa - ważny element napraw!

Dlaczego jednak diagnostyka komputerowa stała się tak ważna w procesie naprawczym pojazdów? Krótko mówiąc, dlatego, że stała się narzędziem, które pozwala na konkretne i precyzyjne znalezienie problemu. Do tej pory każda awaria różnego rodzaju czujników czy innych podzespołów znajdujących się w pojeździe była wyszukiwana często metodą prób i błędów. Często zaczynano naprawy od najczęściej pojawiających się usterek i takim sposobem eliminowane po kolei różne przyczyny awarii. Diagnostyka komputerowa zmieniła to całkowicie. Dziś nawet nie trzeba tłumaczyć, jakie objawy ma awaria pojazdu. Specjalne urządzenie podłączone do odpowiedniego złącza w samochodzie odczytuje błędy zarejestrowane przez komputer pokładowy i wyświetla kod błędu, często z opisem, jakiego podzespołu on dotyczy. Powoduje to, że diagnozę otrzymujemy praktycznie od razu i możemy przystąpić do naprawy samochodu.

Nasz auto serwis oferuje najnowocześniejszy sprzęt komputerowy do diagnostyki auta. 

Obsługujemy klientów z Katowic, Tychów, Mikołowa, Orzesza, Łazisk Górnych i okolic.

Skontaktuj się z nami już teraz: tel. + 48 602 581 951, e-mail: fordslawek@vp.pl

Pracujemy

pon.: 8:00 - 17:00
wto.: 8:00 - 17:00
śro.: 8:00 - 17:00
czw.: 8:00 - 17:00
pią.: 8:00 - 17:00