Samochody zawierające klimatyzacje to w dzisiejszych czasach już standard. Według badań temperatura, przy której człowiek czuje się najkorzystniej, waha się w przedziale od 21 do 27° Celsjusza. Klimatyzacja pozwala na ustawienie pożądanej temperatury w kabinie samochodu, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Zwiększa to znacznie komfort jazdy podróżujących osób. Sprawne działanie klimatyzacji wymaga jednak regularnego serwisowania oraz napełniania klimatyzacji, tylko co to właściwie znaczy?

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Układ klimatyzacji w aucie tworzą: kompresor, skraplacz, osuszacz, zawór rozprężający, parownik i wentylator. Całość układu uzupełnia czynnik chłodzący, bez którego niemożliwa jest wymiana ciepła oraz olej, który przeciwdziała zatarciu się całego systemu. Klimatyzacja samochodowa opiera się na przewodzeniu ciepła z wnętrza kabiny do otoczenia. Proces ten oparty jest na zjawiskach fizycznych, takich jak: wrzenie, parowanie i skraplanie.

Czym napełnia się klimatyzację samochodową?

Sprawne działanie klimatyzacji, w tym jej funkcja chłodząca, możliwa jest dzięki zawartemu w niej czynnikowi chłodzącemu. Jest to substancja chemiczna wchłaniająca, przenosząca i uwalniająca ciepło. W związku z użytkowaniem klimatyzacji oraz upływem czasu ilość tego czynnika maleje. Szacuje się, że w ciągu roku ubytek czynnika z układu klimatyzacji, w sprawnym aucie wynosi około 10-15%. Związane jest to z normalnym funkcjonowaniem podzespołów całego układu, ale może też wynikać z jego nieszczelności. Uzupełnienie czynnika chłodzącego jest niczym innym jak napełnianiem klimatyzacji.

Do wypełnienia klimatyzacji wykorzystuje się dwa rodzaje czynnika chłodzącego:

  • czynnik R134a – to podstawowy czynnik stosowany przy napełnianiu klimatyzacji,
  • czynnik R1234yf – nowszy odpowiednik czynnika R1234a, wprowadzony przez Unię Europejską w 2017 w celu dbania o środowisko. Jest on mniej szkodliwy i neutralny dla otoczenia, natomiast jego cena jest dużo wyższa.

W jaki sposób napełnia się klimatyzację w samochodzie?

Napełnianie klimatyzacji odbywa się z użyciem profesjonalnego sprzętu zwanego „stacją do obsługi klimatyzacji”, który najpierw usuwa cały czynnik z układu klimatyzacji, następnie wykorzystując podciśnienie, sprawdza szczelność układu, by na końcu napełnić klimatyzację odpowiednią ilością czynnika. Serwis klimatyzacji samochodowej warto zlecić profesjonalistom, którzy zajmą się sprawdzeniem całego układu, naprawią nieszczelności oraz napełnią klimatyzację.

Czynnik chłodzący powinno się uzupełniać co najmniej raz w roku. Jego ilość zależna jest od marki i modelu auta. Brak regularnych kontroli czynnika chłodzącego, a co za tym idzie nieodpowiednia jego ilość, będzie miał wpływ na nieprawidłowe działanie klimatyzacji. W konsekwencji może prowadzić to do poważnych awarii całego układu chłodzącego. Dla prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji samochodowej istotne jest również regularne odgrzybianie i dezynfekcja, ponieważ zaniedbania w tym aspekcie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Chcesz, aby klimatyzacja w Twoim samochodzie działała bez zarzutu? Auto serwis Ford Sławek sprawi, że Twoja klimatyzacja nigdy nie zawiedzie!  

Obsługujemy klientów z Katowic, Tychów, Mikołowa, Orzesza, Łazisk Górnych i okolic.

Skontaktuj się z nami już teraz: tel. + 48 602 581 951, e-mail: fordslawek@vp.pl

Pracujemy

pon.: 8:00 - 17:00
wto.: 8:00 - 17:00
śro.: 8:00 - 17:00
czw.: 8:00 - 17:00
pią.: 8:00 - 17:00