Olej silnikowy ma istotne znacznie dla pracy silnika naszego samochodu. Jego główną funkcją jest zmniejszanie tarcia (czyli bezpośredniego fizycznego kontaktu) między poszczególnymi ruchomymi, metalowymi częściami silnika. Ponadto chroni on nasz silnik przed korozją (stopniowe niszczenie w wyniku różnego rodzaju procesów chemicznych, biologicznych i fizycznych np. rdzewienie) czy wpływa na odpowiednie chłodzenie. Wybór oleju silnikowego do najpopularniejszych modeli Forda to dylemat, przed którym często stają osoby, które od niedawna używają samochodów tej marki. Na co zwrócić uwagę wybierając olej silnikowy do Forda?

Najlepszy olej silnikowy dla Twojego samochodu

Oleje silnikowy różnią się szeregiem cech. Masz do wyboru oleje syntetyczne lub konwencjonalne, w niższych lub wyższych cenach. W gąszczu możliwości, wzmacnianych kampaniami marketingowymi producentów, łatwo się pogubić. Wybierając olej, warto skonsultować się w serwisie samochodowym, takim jak nasz nieautoryzowany serwis Forda. Jeśli zależy nam, aby silnik samochodu służył nam bez awarii przez lata, nie powinniśmy decydować się na zakup niskiej jakości oleju, nawet jeśli cena wyda się atrakcyjna, ponieważ później dużo więcej wydamy na naprawy. Powinniśmy też pamiętać o regularnym zmienianiu oleju.

Wybierając olej silnikowy, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące cechy:

- klasa lepkości w niskich temperaturach – jest ona oznaczana na opakowaniu poprzez literę W, w kombinacji z cyfrą. Im niższa, tym będziemy mogli uruchomić silnik w niższych temperaturach, oznaczenie 0W pozwala na uruchomienie silnika przy 35 stopniach Celsjusza a np. 10W – 25 stopniach mrozu. W Polsce szczególnie mroźne zimy mamy już za sobą, więc nie musimy dziś inwestować w olej o najwyższej klasie lepkości.

- klasa lepkości w wysokich temperaturach – kolejny parametr umieszczony po oznaczeniu np. 0W czy 10W informuje nas o lepkości w wysokich temperaturach. Uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się dziś, będzie wartość 40.

Na opakowaniu oleju powinna się również znajdować informacja, do jakiego rodzaju silnika jest on dedykowany (Diesla czy benzynowego).

Informację o tym, jaki olej będzie najlepszy dla konkretnego rodzaju silnika, możesz również znaleźć w książce serwisowej samochodu.

Kierowców z Katowic, Mikołowa i okolic zapraszamy do naszego serwisu, w którym nasi mechanicy chętnie wymienią i pomogą wybrać olej silnikowy, który najlepiej sprawdzi się w Twoim samochodzie i sprawi, że jego silnik będzie służył Ci przez lata!

Skontaktuj się z nami już teraz: tel. + 48 602 581 951, e-mail: fordslawek@vp.pl

 

Pracujemy

pon.: 8:00 - 17:00
wto.: 8:00 - 17:00
śro.: 8:00 - 17:00
czw.: 8:00 - 17:00
pią.: 8:00 - 17:00