Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych układów w każdym pojeździe, mający olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo osób poruszających się danym pojazdem oraz innych użytkowników drogi. Bardzo ważnym elementem wspomnianego układu są tarcze hamulcowe, które jak każdy podzespół ulegają zużyciu albo awarii, w związku z czym, co jakiś czas należy je bezwzględnie wymienić. Jednak, kiedy dokładnie i z jakich powodów tarcze hamulcowe trzeba wymienić na nowe? Zastanówmy się dziś nad tym tematem!

Wymiana tarcz z upływem kilometrów

Zacznijmy od tego, że wymiany tarcz hamulcowych, tak jak naprawy całego układu związanego z hamulcami w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć. Należy wręcz pamiętać, że tarcze ulegają zużyciu i dlatego, nawet jeśli wszystko wydaje się być w porządku, należy je wymieniać. Jak często? Oczywiście, jak to zwykle bywa, wszystko zależy od tego, jak dużo użytkujemy nasz pojazd i w jakich warunkach go eksploatujemy. Nie bez znaczenia jest też jakość tarcz, które aktualnie używamy, a nawet ich typ. Specjaliści twierdzą, że ten element układu hamulcowego powinniśmy wymieniać co 70 – 80 tysięcy przejechanych kilometrów. Jak już zaznaczyliśmy, warto to robić, nawet jeśli wszystko działa i wygląda na całkowicie sprawne. Warto jednak wspomnieć, że kierowcy praktykujący tak zwany agresywny styl jazdy powinni robić to zdecydowanie szybciej.

Wymiana tarcz z powodu usterek

Inna sprawa związana z wymianą tarcz hamulcowych to pewne niepokojące symptomy, które niestety mogą się pojawić. Jeśli tak się stanie, warto nie zwlekać, a wręcz od razu udać się do sprawdzonego serwisu. Co może wskazywać na potrzebę wymiany tarcz? Jest kilka takich spraw:

  • pisk podczas hamowania
  • drgania w czasie jazdy – dotyczą kierownicy, zawieszenia lub całego nadwozia
  • odbijanie pedału hamulca
  • wydłużona droga hamowania

Oczywiście nie zawsze łatwo wyłapać takie sygnały. Przykładowo wydłużenie drogi hamowania może być początkowo praktycznie niezauważalne. Jednak, jeśli objawy tego typu zaczynają się nasilać, warto od razu reagować.

Podsumowując, podkreślmy jeszcze raz: jeżeli cokolwiek wzbudzającego wątpliwości zaczyna się dziać z naszym samochodem, powinniśmy jak najszybciej odwiedzić serwis samochodowy. Nigdy nie zapominajmy, że niesprawne tarcze hamulcowe mogą stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla nas samych, jak i innych użytkowników drogi.

Nieautoryzowany auto serwis Ford Sławek zaprasza wszystkich klientów z Katowic, Tychów, Mikołowa, Orzesza, Łazisk Górnych i okolic do skorzystania z oferty na serwis i obsługę techniczną pojazdów osobowych i użytkowych.

Skontaktuj się z nami już teraz: tel. + 48 602 581 951, e-mail: fordslawek@vp.pl

Pracujemy

pon.: 8:00 - 17:00
wto.: 8:00 - 17:00
śro.: 8:00 - 17:00
czw.: 8:00 - 17:00
pią.: 8:00 - 17:00