Wtryskiwacze są podzespołem będącym elementem układu paliwowego, odpowiedzialnym za dostarczenie właściwej ilości paliwa, oraz jego odpowiednie rozpylenie po cylindrze. Ich działanie polega na otwieraniu i zamykaniu się w odpowiednim czasie, dzięki czemu dalej przekazywana jest odpowiednia ilość paliwa. Jest to szczególnie ważne w silnikach diesla, ze względu na wysokość ciśnienia, pod którym musi być dostarczany olej napędowy aby spalanie przebiegało prawidłowo. To właśnie w silnikach diesla najczęściej pojawiają się problemy z wtryskami, spowodowane wysokim ciśnieniem spadania i dużą czułością na znajdujące się w paliwie zanieczyszczenia.

Dlaczego należy pamiętać o regularnym czyszczeniu wtrysków?

Regularne czyszczenie wtryskiwaczy jest bardzo ważne dla ich trwałości i działania. Zaniedbanie tego typu czynności prowadzi do osadzania się na dyszach różnych produktów ubocznych spalania paliwa w komorach. Osad, nazywany również nagarem ma negatywny wpływ na możliwość chłodzenia wtryskiwaczy, gdyż przez nagromadzoną warstwę osadu nie mają możliwości oddania ciepła do otoczenia. Kolejnym problemem pojawiającym się przy zaniedbaniu wtrysków jest zatykanie się wylotów dysz i zmiana kierunku rozpraszania paliwa, co skutkuje niewłaściwym wypełnieniem cylindra i powstawaniem zabrudzonych spalin. Podróżowanie samochodami z silnikiem diesla na krótkie trasy, czy na niskich obrotach powoduje wzmożone wytwarzanie się osadu.

W jaki sposób można zadbać o wtryskiwacze?

Aby zapobiec wzmożonemu odkładaniu się nagaru na wtryskach, warto wybierać paliwo lepszej jakości. Dobrym przykładem są samochody marki ford, gdzie innowacyjne wtryskiwacze są bardzo czułe na jakość paliwa. Bardzo ważna jest także regularna wymiana oleju i filtrów, najlepiej w serwisie forda. Zapobiegawczo warto unikać jazdy na zimnym silniku i niskich obrotach. Mimo wszystko wtryskiwacze i tak ulegną zabrudzeniom w większym lub mniejszym stopniu, dlatego należy pamiętać o regularnym serwisowaniu pojazdu i sprawdzaniu wtryskiwaczy. W serwisach forda wykorzystywane są specjalne pompy, za pomocą których oczyszcza się wtryski z wszelakich zabrudzeń, bądź też przeprowadza się demontaż, kąpiel i płukanie wtryskiwaczy w odpowiednich środkach czyszczących. Z ich pomocą wtryskiwacze odzyskają dawną świetność i posłużą przez kolejne lata.

Nieautoryzowany auto serwis Ford Sławek zaprasza wszystkich klientów z Katowic, Tychów, Mikołowa, Orzesza, Łazisk Górnych i okolic do skorzystania z oferty na serwis i obsługę techniczną pojazdów osobowych i użytkowych.

Skontaktuj się z nami już teraz: tel. + 48 602 581 951, e-mail: fordslawek@vp.pl

Pracujemy

pon.: 8:00 - 17:00
wto.: 8:00 - 17:00
śro.: 8:00 - 17:00
czw.: 8:00 - 17:00
pią.: 8:00 - 17:00