Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za właściwe funkcjonowanie jednostki napędowej, zmniejszając tarcie między jej elementami i zapobiegając tym samym przegrzewaniu się silnika.

Zastosowanie niewłaściwego środka smarnego lub zbagatelizowanie jego ubytku może doprowadzić do poważnych awarii, których naprawa to koszt rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Kierowcy, którzy chcą temu zapobiec, powinni zatem dokonywać regularnych przeglądów poziomu oleju oraz zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu wymieniać go na nowy. Sprawdźmy, kiedy należy udać się do serwisu, by ochronić swój budżet przed nieplanowanymi wydatkami.

Kiedy należy wymienić olej silnikowy?

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego zależy od kilku czynników. Wśród nich wymienić można rodzaj pojazdu, zakres jego eksploatacji oraz rodzaj zastosowanego wcześniej środka smarnego. Kilka dekad temu producenci aut zalecali wymianę oleju co 5 tysięcy kilometrów. Obecnie ze względu na lepszą jakość płynów nie ma takiej konieczności. Co więcej, niektórzy producenci sugerują, iż przy zastosowaniu specjalistycznego oleju long-life można zapomnieć o tej czynności aż do osiągnięcia kolejnych 30-50 tysięcy kilometrów przebiegu. Mechanicy zgodnie twierdzą jednak, że przy tak długim okresie eksploatacji olej nie jest w stanie pochłaniać wszelkich zanieczyszczeń, a nawet traci swoje pierwotne właściwości. Tym samym zalecają jego wymianę co 10-15 tysięcy kilometrów.

Po przejechaniu takich odległości wizyta w warsztacie jest szczególnie zalecana kierowcom, którzy codziennie eksploatują auto w mieście. Ci z kolei, którzy rzadziej korzystają z samochodów, wymianę oleju powinni przeprowadzać raz do roku. Warto przy tym pamiętać, że wskazana częstotliwość wizyt w serwisie odnosi się głównie do w pełni sprawnych pojazdów o niskich przebiegach. Natomiast zwykle w przypadku aut, które są bardziej wyeksploatowane, mechanicy rekomendują częstszą wymianę środka smarnego, nieprzekraczającą 10 tysięcy kilometrów przebiegu. Nawet jeśli zdaniem producentów można to robić znacznie rzadziej, nie warto podejmować ryzyka, które w przypadku awarii naraża właścicieli aut na wysokie koszty.

Wymiana oleju jest też zawsze zalecana po awarii uszczelki pod głowicą czy po remoncie silnika. Warto to również zrobić po zakupie używanego samochodu, gdyż sprzedawcy nie zawsze podają wiarygodne informacje. Nie można także zapominać o terminie ważności oleju. Mianowicie, o ile wykazuje on na skuteczne działanie przez rok lub dwa, trzeba go po tym czasie wymienić niezależnie od liczby przejechanych kilometrów. W przeciwnym razie można narazić silnik na zatarcie lub przegrzanie. Istotne jest również zastosowanie środka o odpowiedniej klasie jakościowej. Niewłaściwie dobrany olej z pewnością wpłynie na pracę jednostki napędowej, a nawet może skutkować uszkodzeniem silnika.

Kierowców z Katowic, Tychów, Mikołowa, Orzesza, Łazisk Górnych i okolic zapraszamy do naszego serwisu, w którym nasi mechanicy chętnie wymienią i pomogą wybrać olej silnikowy, który najlepiej sprawdzi się w Twoim samochodzie i sprawi, że jego silnik będzie służył Ci przez lata! 

Skontaktuj się z nami już teraz: tel. + 48 602 581 951, e-mail: fordslawek@vp.pl

Pracujemy

pon.: 8:00 - 17:00
wto.: 8:00 - 17:00
śro.: 8:00 - 17:00
czw.: 8:00 - 17:00
pią.: 8:00 - 17:00